Rancangan Pengajaran Harian

Minggu 1

Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran            : Sirah
Kelas                           : 4 Muslim
Tarikh                          : 4 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid ( 16 lelaki , 14 perempuan )
Tajuk                           : Kehebatan mukjizat al-Quran
Kemahiran                   : Mengenal, Membaca, Menulis
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid pernah didedahkan terdapat banyak mukjizat pada Rasulullah

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyebut kelebihan al-quran sebagai mukjizat
(2) Murid dapat menulis tiga kelebihan mukjizat al-quran
(3) Murid dapat menceritakan kelebihan mukjizat al-quran

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Membaca, menulis, berkomunikasi

PENERAPAN NILAI :
(1) Patuh
(2) Berdisiplin
(3) Khusyuk

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1) Buku tulis
(2) Kad manila
(3) Lembaran kerja

LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )


Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
(1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)    Murid-murid membaca doa belajar bersama-sama

(3)    Pelajar bersungguh menadah tangan
Nilai : Khusyuk, patuh, bersunguh-sungguh
Set Induksi
( 5 minit )
Video seorang manusia membacakan al-quran
(1)    Guru menunjukkan video seorang manusia membaca al-quran kepada murid-murid
(2)    Guru bertanyakan perkaitan video ditayangkan dengan tajuk pengajaran
(3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
(4)    Guru mengaitkan video tayangan dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kitab, kad manila, lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Hormat, Sabar
Langkah 1
( 6 minit )
Pengertian mukjizat al-Quran:


(1)    Guru ceritakan pengertian mukjizat al-quran kepada murid
(2)    Guru meminta murid membincangkan pengertian  mukjizat al-quran
Nilai : Sabar, Khusyuk

Strategi : Berpusatkan guru dan murid
Langkah 2
( 8 minit )
  Kelebihan mukjizat al-quran
(1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas
(2 )Guru meminta murid-murid membincangkan isi pelajaran secara berkumpulan
Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Bekerjasama
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

(1)pengertian mukjizat al-quran
(2)kelebihan mukjizat al-quran
(1)   Guru membuat aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
(2)   Guru meminta seorang murid dari setiap kumpulan untuk bersyarahan mengenai isi pelajaran pada hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kad manila, Lembaran kerja, Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Hormat, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid





Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran             : Sirah
Kelas                            : 4 Muslim
Tarikh                          : 7 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid (16 lelaki,14 perempuan)
Tajuk                           : Peristiwa mukjizat Rasulullah
Kemahiran                  : Berkomunikasi, menakul, mendengar
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid pernah didedahkan dengan ceramah tentang perang Khandaq

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyatakan maksud perang Khandaq
(2) Murid dapat menulis satu peristiwa ganjil yang berlaku di dalam perang Khandaq
(3) Murid dapat menceritakan keadaan Rasulullah s.a.w ketika berhijrah

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Mendengar, berkomunikasi, menakul

PENERAPAN NILAI :
(1) Adil
(2) Berdikari
(3) Baik hati

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, kad imbasan, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD)

LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
     (1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai : Khusyuk, Hormat
Set Induksi
( 5 minit )
Video peperangan
     (1)   Guru menunjukkan video peperangan kepada murid-murid
     (2)   Guru bertanyakan perkaitan peperangan dengan tajuk pengajaran
     (3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
     (4)   Guru mengaitkan peperangan dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kitab, kad imbasan , lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Hormat, Sabar
Langkah 1
( 6 minit )
Pengertian Perang Khandaq:
     (1)   Guru menceritakan kepada murid maksud perang Khandaq
     (2)   Guru meminta murid membincangkan pengertian perang Khandaq
Nilai : Sabar, Khusyuk

Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Langkah 2
( 8 minit )
Peristiwa hijrah Rasulullah satu mukjizat
(1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas
(2 )Guru meminta murid-murid membincangkan isi pelajaran secara berkumpulan
Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Bekerjasama
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:
(1) Pengertian perang Khandaq
 (2) Peristiwa Hijrah Rasulullah satu mukjizat
     (1)   Guru membuat aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
     (2)   Guru meminta seorang murid dari setiap kumpulan untuk bersyarahan mengenai isi pelajaran pada hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Hormat, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.



Minggu 3

Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran          : Sirah
Kelas                            : 4 Muslim
Tarikh                          : 10 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid (16 lelaki,14 perempuan)
Tajuk                           : Isra’ dan Mikraj
Kemahiran                  : Membaca, menakul, mendengar
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid pernah didedahkan dengan ceramah tentang Isra’ dan Mikraj

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyatakan erti Isra’ dan Mikraj
(2) Murid dapat menulis pengertian Isra’ dan Mikraj
(3) Murid dapat menceritakan dalil kebenaran peristiwa Isra’ dan Mikraj

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Mendengar, berkomunikasi, menakul

PENERAPAN NILAI :
(1) Taat
(2) Insaf
(3) Menghargai

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, kad manila, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD)

LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
     (1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai : Khusyuk, Hormat



Set Induksi
( 5 minit )
Video lagu kartun tentang Isra’ dan Mikraj
     (1)   Guru menunjukkan video lagu kartun kepada murid-murid
     (2)   Guru bertanyakan perkaitan peperangan dengan tajuk pengajaran
     (3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
     (4)   Guru mengaitkan lagu dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kitab, kad imbasan , lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Hormat, Sabar
Langkah 1
( 6 minit )
Pengertian Isra’ dan Mikraj:
     (1)   Guru menceritakan kepada murid maksud Isra’ dan Mikraj
     (2)   Guru meminta murid membincangkan pengertian Isra’ dan Mikraj
Nilai : Sabar, Khusyuk

Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Langkah 2
( 8 minit )
Dalil kebenaran peristiwa Isra’ dan Mikraj
(1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas
(2 )Guru meminta murid-murid membincangkan isi pelajaran secara berkumpulan
Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Bekerjasama
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:
(1) Pengertian Isra’ dan Mikraj
 (2) Dalil kebenaran peristiwa Isra’ dan Mikraj
     (1)   Guru membuat aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
     (2)   Guru meminta seorang murid dari setiap kumpulan untuk bersyarahan mengenai isi pelajaran pada hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Hormat, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.

Minggu 4

Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran          : Sirah
Kelas                            : 4 Muslim
Tarikh                          : 14 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid (16 lelaki,14 perempuan)
Tajuk                           : Pengalaman Rasulullah ketika Isra’ Mikraj
Kemahiran                  : Menulis, menakul, membaca
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid pernah didedahkan dengan ceramah Isra’ Mikraj

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyatakan pengalaman yang dilalui oleh Rasulullah sepanjang Isra Mikraj
(2) Murid dapat menulis pengajaran daripada peristiwa Isra’ Mikraj
(3) Murid dapat menceritakan lima pengalaman Rasulullah sepanjang Isra’ Mikraj

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Membaca, menulis, menakul


PENERAPAN NILAI :
(1) Bertanggungjawab
(2) Dedikasi
(3) Empati

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD)

LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
     (1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai : Khusyuk, Hormat
Set Induksi
( 5 minit )
Video selawat
     (1)   Guru menunjukkan video selawat kepada murid-murid
     (2)   Guru bertanyakan perkaitan selawat dengan tajuk pengajaran
     (3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
     (4)   Guru mengaitkan peperangan dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kitab, kad imbasan , lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Hormat, Sabar
Langkah 1
( 6 minit )
Pengalaman Rasulullah sepanjang peristiwa Isra’ Mikraj
     (1)   Guru menceritakan kepada murid pengalaman Rasulullah sepanjang Isra’ Mikraj
     (2)   Guru meminta murid membincangkan pengalaman Rasulullah sepanjang Isra’ Mikraj
Nilai : Sabar, Khusyuk

Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Langkah 2
( 8 minit )
Pengajaran daripada peristiwa Isra’ Mikraj
(1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas
(2 )Guru meminta murid-murid membincangkan isi pelajaran secara berkumpulan
Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Bekerjasama
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:
(1) Pengalaman Rasulullah sepanjang Isra’ Mikraj
(2) Pengajaran daripada peristiwa Isra’ Mikraj
     (1)   Guru membuat aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
     (2)   Guru meminta seorang murid dari setiap kumpulan untuk bersyarahan mengenai isi pelajaran pada hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Hormat, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.




Minggu 5

Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran            : Sirah
Kelas                           : 4 Muslim
Tarikh                          : 18 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid (16 lelaki, 14 perempuan)
Tajuk                           : Perjanjian Aqabah
Kemahiran                   : Bercerita, berkomunikasi, mengenal
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid sudah mendengar tentang ceramah perjanjian Aqabah sebelum ini

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyatakan pengertian perjanjian Aqabah
(2) Murid dapat menulis  sebab berlaku perjanjian Aqabah
(3) Murid dapat menerangkan isi perjanjian Aqabah

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1) Berkomunikasi, bercerita, mengenal

PENERAPAN NILAI :
(1) Amanah
(2) Bertanggungjawab
(3) Cekal

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD)



LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
(1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai : Sabar, Patuh, Taat
Set Induksi
( 5 minit )
Video pendek tentang perjanjian antara kawan-kawan
(1)   Guru menayangkan video pendek kepada murid-murid
(2)   Guru bertanyakan perkaitan video pendek dengan tajuk pengajaran
(3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
(4)   Guru mengaitkan video pendek dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), pembesar suara, lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Patuh
Langkah 1
( 6 minit )
Pengertian perjanjian Aqabah
Sebab berlakunya perjanjian Aqabah
(1)   Guru menerangkan kepada murid pengertian perjanjian Aqabah
(2)   Guru meminta murid membincangkan sebab berlakunya perjanjian Aqabah
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, Kitab, Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi : Berpusatkan guru
Langkah 2
( 8 minit )
Isi kandungan perjanjian Aqabah
Penerimaan terhadap perjanjian Aqabah
(1)   Guru melakukan aktiviti bercerita di kalangan murid-murid
(2)   Guru dan murid-murid bersama-sama membincangkan isi kandungan perjanjian Aqabah
(3)   Guru menyemak jawapan daripada murid-murid
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer

Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Patuh, Sabar, Taat
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

(1)   Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
(2)   Guru membuat soal jawab dengan bertemakan permainan kuiz teka silang kata
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad manila

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Sabar, Patuh, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya separuh daripada bilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.


Minggu 6

Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran            : Sirah
Kelas                           : 4 Muslim
Tarikh                          : 22 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid (16 lelaki, 14 perempuan)
Tajuk                           : Hijrah Rasulullah
Kemahiran                   : Membaca, mendengar, menghafaz
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid sudah mendengar tentang ceramah penghijrahan Rasulullah
HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyatakan pengertian hijrah
(2) Murid dapat menulis ayat al-Quran berkaitan hijrah
(3) Murid dapat menerangkan maksud ayat al-Quran berkaitan hijrah

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1) Berkomunikasi, bercerita, mengenal

PENERAPAN NILAI :
(1) Berusaha
(2) Gigih
(3) Adil

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD),Papan putih



LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
(1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai : Sabar, Patuh, Taat
Set Induksi
( 5 minit )
Video pendek perpindahan rumah
(1)   Guru menayangkan video pendek kepada murid-murid
(2)   Guru bertanyakan perkaitan video pendek dengan tajuk pengajaran
(3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
(4)   Guru mengaitkan video pendek dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), pembesar suara, lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Patuh
Langkah 1
( 6 minit )
Pengertian hijrah
(1)   Guru menerangkan kepada murid pengertian perjanjian Aqabah
(2)   Guru meminta murid membincangkan sebab berlakunya perjanjian Aqabah
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, Kitab, Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi : Berpusatkan guru
Langkah 2
( 8 minit )
Ayat al-Quran berkaitan hijrah Rasulullah
(1)   Guru melakukan aktiviti hafazan di kalangan murid-murid
(2)   Guru dan murid-murid bersama-sama membaca ayat al-Quran berkaitan hijrah Rasulullah
(3)   Guru menyemak bacaan al-Quran daripada murid-murid
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer

Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Patuh, Sabar, Taat
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

(1)   Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
 (2)   Guru membuat soal jawab dengan bertemakan isi tempat kosong
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad manila

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Sabar, Patuh, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya separuh daripada bilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.

Minggu 7

Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran            : Sirah
Kelas                           : 4 Muslim
Tarikh                          : 26 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid (16 lelaki, 14 perempuan)
Tajuk                           : Peristiwa di gua Tsur
Kemahiran                   : Membaca, bercerita, mendengar
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid sudah mengenali erti hijrah pada pembelajaran sebelum ini
HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyatakan kesan hijrah Rasulullah
(2) Murid dapat menulis peristiwa yang berlaku di gua Tsur
 (3) Murid dapat menerangkan bagaimana sikap penduduk Madinah ketika itu

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1) Berkomunikasi, bercerita, mengenal

PENERAPAN NILAI :
(1) Berusaha
(2) Gigih
(3) Ikhlas

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD),Kad manila



LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
(1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai : Sabar, Patuh, Taat
Set Induksi
( 5 minit )
Video pendek bersembuyi di sebuah tempat
(1)   Guru menayangkan video pendek kepada murid-murid
(2)   Guru bertanyakan perkaitan video pendek dengan tajuk pengajaran
(3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
(4)   Guru mengaitkan video pendek dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), pembesar suara, lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Berdisiplin, Patuh
Langkah 1
( 6 minit )
Peristiwa di gua Tsur
Sikap penduduk Madinah (Yathrib)
(1)   Guru menceritakan kepada murid peristiwa yang berlaku di gua Tsur
(2)   Guru meminta murid membincangkan bagaimana sikap penduduk Madinah
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, Kitab, Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi : Berpusatkan guru
Langkah 2
( 8 minit )
Kesan hijrah Rasulullah
(1)   Guru melakukan aktiviti bercerita di kalangan murid-murid
(2)   Guru dan murid-murid bersama-sama membincangkan kesan hijrah Rasulullah
(3)   Guru menyemak jawapan dari murid-murid
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer

Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Patuh, Sabar, Taat
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

(1)   Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
 (2)   Guru membuat soal jawab dengan bertemakan permainan kuiz teka silang kata
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad manila

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Sabar, Patuh, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya separuh daripada bilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.

Minggu 8

Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran            : Sirah
Kelas                           : 4 Muslim
Tarikh                          : 30 Julai 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid (16 lelaki,14 perempuan)
Tajuk                           : Muhajirin dan Ansar
Kemahiran                   : Membaca, mendengar, berkomunikasi
Kaedah                        : Permainan Kuiz, Bercerita

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid sudah mengetahui tentang kaum yang berada di Madinah

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyatakan maksud Muhajirin dan Ansar
(2) Murid dapat menulis sifat kaum Muhajirin dan Ansar
(3) Murid dapat menceritakan kesan persaudaraan Muhajirin dan Ansar

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Merumus, bersoal jawab, membanding beza

PENERAPAN NILAI :
(1) Bersabar
(2) Ikhlas
(3) Keberanian

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, lembaran kerja, computer riba, skrin pemancar cahaya (LCD)

LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
     (1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai : Sabar, Patuh, Taat
Set Induksi
( 5 minit )
Guru membuat simulasi kepada murid dengan berlakon menjadi orang yang sedang bergaduh
     (1)   Guru melakukan simulasi di dalam kelas
     (2)   Guru bertanyakan     perkaitan simulasi tersebut dengan tajuk pengajaran
     (3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
     (4)   Guru mengaitkan simulasi dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kad imbasan, kad gambar, lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Sabar, Taat, Patuh
Langkah 1
( 6 minit )
Pengertian Muhajirin dan Ansar

     (1)   Guru menerangkan maksud Muhajirin dan Ansar
    (2) Guru meminta murid menerangkan sifat kaum Muhajirin dan Ansar berdasarkan kitab
Bahan Bantu Mengajar : Komputer, Kitab, Skrin pemancar cahaya (LCD)

Strategi : Berpusatkan guru
Langkah 2
( 8 minit )
Kesan daripada persaudaraan Antara Muhajirin dan Ansar
     (1)   Guru melakukan aktiviti bercerita di kalangan murid-murid
     (2)   Guru dan murid-murid bersama-sama membincangkan kesan persaudaraan Muhajirin dan Ansar
     (3)   Guru menyemak jawapan daripada murid-murid
Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya (LCD), komputer

Strategi: Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Nilai : Patuh, Sabar, Taat
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:

     (1)   Guru membuat aktiviti soal jawab kepada murid-murid
     (2)   Guru membuat soal jawab dengan bertemakan permainan kuiz teka silang kata
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Kad manila

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Sabar, Patuh, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya separuh daripada bilangan besar murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.


 Minggu 9

Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran             : Sirah
Kelas                            : 4 Muslim
Tarikh                          : 2 Ogos 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid (16 lelaki,14 perempuan)
Tajuk                           : Pembentukan negara Madinah
Kemahiran                  : Mengenal, menulis, menghafal
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid pernah didedahkan dengan video piagam Madinah
HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyatakan isi kandungan piagam Madinah
(2) Murid dapat menulis rasional peperangan dalam Islam
(3) Murid dapat menceritakan sebab pembentukan piagam Madinah

KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Mendengar, berkomunikasi, menakul

PENERAPAN NILAI :
(1) Kebebasan
(2) Kerajinan
(3) Menghargai

BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD)

LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
     (1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai : Khusyuk, Hormat
Set Induksi
( 5 minit )
Video perjanjian kertas
     (1)   Guru menunjukkan video kepada murid-murid
     (2)   Guru bertanyakan perkaitan video dengan tajuk pengajaran
     (3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
     (4)   Guru mengaitkan video dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kitab, kad imbasan , lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Hormat, Sabar
Langkah 1
( 6 minit )
Sebab pembentukan piagam Madinah
     (1)   Guru menceritakan kepada murid sebab pembentukan piagam Madinah
     (2)   Guru meminta murid membincangkan sebab pembentukan piagam Madinah
Nilai : Sabar, Khusyuk

Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Langkah 2
( 8 minit )
Isi kandungan piagam Madinah
Rasional peperangan dalam Islam
(1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas
(2 )Guru meminta murid-murid membincangkan isi pelajaran secara berkumpulan
Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Bekerjasama
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran:
     (1)   Guru membuat aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
     (2)   Guru meminta seorang murid dari setiap kumpulan untuk bersyarahan mengenai isi pelajaran pada hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Hormat, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada pandangan saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.

Minggu 10

Nama                           : Nur Diana Arisha Binti Idham Khalid
Mata Pelajaran          : Sirah
Kelas                            : 4 Muslim
Tarikh                          : 15 Ogos 2018
Masa                            : 2.30 petang – 3.00 petang
Bilangan                      : 30 orang murid (16 lelaki,14 perempuan)
Tajuk                           : Peperangan dan konsep negara Islam
Kemahiran                  : Berkomunikasi, membaca, menulis
Kaedah                        : Bersyarahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA :
(1)Murid pernah didedahkan dengan pembentukan negara Madinah pada pengajaran lepas

HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat
(1) Murid dapat menyatakan beberapa jenis peperangan dalam Islam
(2) Murid dapat menulis 3 konsep negara Islam
(3) Murid dapat menceritakan keadaan perang badar, perang uhud, perang khandak
KEMAHIRAN BERFIKIR :
(1)Mendengar, berkomunikasi, menakul

PENERAPAN NILAI :
(1) Kasih sayang
(2) Ikhlas
(3) Keadilan
BAHAN BANTU MENGAJAR :
(1)Kitab, lembaran kerja, Skrin Pemancar Cahaya (LCD)


LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/
ALAT
Pendahuluan
( 2 minit )
Bacaan doa belajar :

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزائن رحمتك يا ارحم الراحمين

أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا رسول الله
     (1)   Guru meminta murid-murid membacakan doa belajar dengan betul dan lancar.

(2)   Murid-murid membaca doa belajar dengan bimbingan guru.
Nilai : Khusyuk, Hormat
Set Induksi
( 5 minit )
Video kehidupan masyarakat
     (1)   Guru menunjukkan video kepada murid-murid
     (2)   Guru bertanyakan perkaitan dengan tajuk pengajaran
     (3)   Murid menjawab dan guru memberi penjelasan
     (4)   Guru mengaitkan video dengan pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Kitab, kad imbasan , lembaran kerja

Strategi : Berpusatkan bahan

Nilai : Khusyuk, Hormat, Sabar
Langkah 1
( 6 minit )
Perang Badar, Perang Uhud, Perang Khandak
     (1)   Guru menceritakan kepada murid peperangan Badar,Uhud Khandaq
     (2)   Guru meminta murid membincangkan peperangan Badar,Uhud Khandaq
Nilai : Sabar, Khusyuk

Strategi : Berpusatkan guru dan berpusatkan murid

Langkah 2
( 8 minit )
Konsep negara Islam
(1) Guru melakukan aktiviti bersyarahan di dalam kelas
(2 )Guru meminta murid-murid membincangkan isi pelajaran secara berkumpulan
Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Bekerjasama
Langkah 3
( 7 minit )
Akiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran
pandangan
     (1)   Guru membuat aktiviti bersyarahan di kalangan murid-murid
     (2)   Guru meminta seorang murid dari setiap kumpulan untuk bersyarahan mengenai isi pelajaran pada hari ini
Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, Skrin pemancar cahaya (LCD), Kitab

Strategi : Berpusatkan murid

Nilai : Berdisiplin, Hormat, Taat
Penutup
( 2 minit )
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
(1)   Guru merumuskan isi pelajaran yang diajar kepada murid-murid

Catatan Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menggembirakan dan menarik kerana pada saya seluruh murid-murid memberi perhatian sepenuhnya sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran dan saya berharap murid-murid dapat memahami isi pelajaran agar dapat dijadikan pengajaran dan ikutan tauladan di dalam kehidupan.